30 kreatywnych prezentów dla 4-letnich dziewczynek

Ostatnia aktualizacja: 2 maja, 2024

Opublikowano:

GiftExperts jest utrzymywany przez czytelników. Gdy kupujesz przez linki umieszczone na naszej stronie, możemy otrzymać prowizję.

W wieku czterech lat małe dziewczynki są zwykle zafascynowane otaczającym je światem, chętne do odkrywania i rozumienia, jak rzeczy funkcjonują i dlaczego działają w taki, a nie inny sposób. Ich rozwój poznawczy gwałtownie przyspiesza w tym okresie. Na tym etapie zdolności i rozwój społeczny stają się kluczowe, ponieważ 4-latki zaczynają lepiej rozumieć środowisko społeczne i rozwijają zainteresowanie myślami, doświadczeniami i gustami innych. Naśladowanie i odgrywanie scenariuszy to powszechne formy zabawy w wieku około czterech lat, a wiele prezentów z tej listy będzie zachęcać do tego rodzaju zabawy i rozwoju umiejętności społecznych.

Przy tak szerokiej gamie produktów i doskonałym dostępnym wyborze, wybór prezentu dla 4-letniej dziewczynki może być trudnym zadaniem. Ta lista przedstawia różnorodne opcje, które pomogą ci dokonać wyboru.

1. Aparat Cyfrowy dla Dzieci VTech Kidizoom Duo DX

VTech Kidizoom Duo DX Children’s Camera
Dlaczego nam się podoba: Jest to aparat cyfrowy, który naprawdę działa; pomaga wspierać rozwój kreatywności, ekspresji i umiejętności technologicznych u najmłodszych.

W wieku 4 lat większość dzieci jest już „obyta” z technologiami, które otaczają je od urodzenia. Wydaje się, że dla wielu najmłodszych proces poznawania technologicznych nowinek przychodzi bardzo naturalnie. Aparat cyfrowy VTech Kidizoom Duo DX to produkt zaprojektowany z myślą właśnie o najmłodszych – charakteryzuje go solidna konstrukcja z wytrzymałą, gumopodobną obudową, która zapobiega uszkodzeniom w razie upadku. Mimo swej budowy, aparat zachowuje zdolność do robienia wysokiej jakości filmów i zdjęć, co oznacza, że materiały zrobione przez 4-letnią dziewczynkę będzie można wydrukować i podziwiać równie łatwo, jak projekty wykonane przez dorosłych.

Aparat VTech Kidizoom zawiera również interesujące gry edukacyjne, dzięki czemu idealnie nadaje się do zabrania ze sobą na wycieczkę – gry zapewnią 4-latkom zajęcie podczas oczekiwania na obiad lub w podróży pociągiem. Tego typu aparaty zwiększają kreatywność i ekspresję u dzieci, poprzez możliwość robienia zdjęć, selfie i nagrywania własnych programów.

Plusy
 • Wytrzymała konstrukcja („kid-proof”)
 • Wykonuje wysokiej jakości filmy i zdjęcia
 • Umożliwia zabawę w gry edukacyjne
 • Wspiera kreatywność i ekspresję
 • Rozwija umiejętności technologiczne
Minusy
 • Wymaga użycia baterii
 • Dzieci mogą potrzebować pomocy w eksporcie zdjęć/filmów do komputera

2. Hulajnoga Hudora BigWheel 205

Hudora BigWheel 205
Dlaczego nam się podoba: Idealna hulajnoga do przemieszczania się! Sprawia, że dzieci są aktywne, rozwijając jednocześnie siłę fizyczną i umiejętności.

Czterolatki wydają się być pełne niekończącej się energii – zawsze biegają, skaczą lub na coś się wspinają. Jazda na hulajnodze jest świetną umiejętnością, którą najmłodsi mogą dodać do swojego repertuaru. Hulajnoga to również świetny sposób dla rodziców, aby trzymać dzieci blisko siebie podczas wspólnych spacerów. W wieku 4 lat dzieci już dawno nie używają wózka, a niekończąca się energia wydaje się znikać, gdy nadchodzi czas, by przejść do przedszkola. Zabranie hulajnogi może być rozwiązaniem tego problemu i jest to dobry sposób, aby zachęcić dzieci do utrzymywania aktywności fizycznej, co przekłada się na ich zdrowie.

Hudora BigWheel 205 to hulajnoga na 2 kółkach, wymagająca więcej równowagi i siły rdzenia niż odpowiednik z 3 kółkami. Jednak w wieku 4 lat większość dzieci będzie gotowa na to wyzwanie. Większe przednie koło zapewnia większą stabilność niż tradycyjna 2-kołowa hulajnoga, więc ten model jest świetną opcją na prezent. Hulajnoga posiada również regulowaną wysokość kierownicy i może być używana do ciężaru 100 kg. Oznacza to, że dorośli również mogą na niej jeździć. Hudora BigWheel 205 wykonana została z lekkiego aluminium, można ją złożyć i posiada pasek do noszenia na ramieniu.

Plusy
 • Lekka rama wykonana z aluminium
 • Dostępna w różnych kolorach
 • Składana i wyposażona w pasek do noszenia na ramieniu
 • Regulowana wysokość kierownicy – hulajnoga „rośnie” wraz z dzieckiem
 • Zachęca do ćwiczeń fizycznych, rozwijania siły i umiejętności
Minusy
 • Wymaga ścisłego nadzoru
 • Wymaga dodatkowego wyposażenia ochronnego – np. kasku

3. Interaktywna Pluszowa Zabawka FurReal Friends – Ciekawski Niedźwiadek

FurReal Friends Cubby The Curious Bear Interactive Plush Toy
Dlaczego nam się podoba: Jest to „słodko” wyglądająca pluszowa zabawka, która nie tylko wspaniale nadaje się do przytulania, ale także do interaktywnej gry z dzieckiem.

Ciekawski niedźwiadek do FurReal Friends to interaktywna zabawka pluszowa, która wygląda jak prawdziwy miś. Ma miękkie futerko i niezwykle realistyczną mimikę, dzięki czemu z pewnością roztopi serce niejednej 4-latki. Niedźwiedź lubi bawić się i wchodzić w interakcje z dzieckiem w ciągu dnia – może być karmiony i pielęgnowany, zachęcając do pomysłowego odgrywania ról i prospołecznego, opiekuńczego zachowania.

Ciekawski Niedźwiadek ma również tryb nocny, w którym gra łagodną, uspokajającą muzykę i wydaje senne dźwięki, aby zachęcić dziecko do przytulania go podczas snu, być może oszczędzając rodzicom dziecka trochę dramatu na dobranoc!

Plusy
 • Miękkie futro i realistyczny wyraz pyszczka
 • Zachęca do zachowań prospołecznych
 • Posiada tryb dzienny i nocny
 • Zachęca do odgrywania ról w wyobraźni
Minusy
 • Wymaga baterii
 • Małe akcesoria

4. Lalka Baby Born – Miękka w Dotyku

Baby Born Soft Touch Girl
Dlaczego nam się podoba: Lalka jest miękka, przez co sprawia wrażenie bardziej realistycznej. Posiada 9 interaktywnych funkcji i jest idealna do odgrywania ról przez dziewczynkę oraz rozwijania umiejętności społecznych.

Lalki Baby Born są niezwykle popularne wśród dziewczynek, a Baby Born Soft Touch Girl jest naprawdę uroczą, miękką lalką z giętkimi kończynami, które sprawiają wrażenie dużo bardziej realistycznych niż inne, twarde i plastikowe lalki. Lalka może funkcjonować tak jak prawdziwe dziecko: pije wodę z butelki, płacze łzami, a nawet siada na nocnik! Te cechy z pewnością zachwycą 4-letnią dziewczynkę, która włączy lalkę do zabawy w odgrywanie ról i wcieli się w rolę mamy lub starszej siostry, opiekując się dzieckiem i rozwijając przy okazji swoje umiejętności społeczne.

Plusy
 • Miękkie ciało lalki sprawia wrażenie bardziej realistycznego
 • Zachęca do odgrywania ról w zabawie z wykorzystaniem wyobraźni
 • Wspomaga rozwój umiejętności społecznych
 • Funkcje lalki przypominają te z prawdziwego życia – lalka je, pije, płacze, załatwia się na nocnik i można ją kąpać
Minusy
 • Nie wydaje dźwięków

5. Brio World – Tor dla Różnych Pojazdów

Brio World Cargo Railway Deluxe Set
Dlaczego nam się podoba: Zestaw zawiera dodatkowe elementy, takie jak rampy, dźwigi i ładowarki, które ułatwiają konstruowanie i pobudzają wyobraźnię.

Zestawy kolejek są genialną zabawką na niemal każdym etapie dzieciństwa, a do 4 roku życia dzieci prawdopodobnie rozwinęły już wystarczające umiejętności fizyczne, aby samodzielnie układać, łączyć i zmieniać układ torów, a także zacząć planować i projektować takie układy. Ten zestaw zawiera dźwig, mosty i rampy, które dodają dodatkowy wymiar do pomysłowej, otwartej zabawy.

Tory Brio są zwykle nieco droższe niż tory innych marek, ale ich nazwa jest synonimem jakości i trwałości; wielu dziadków posiada tory Brio schowane na strychu jeszcze z czasów, gdy ich dzieci były małe! Zestaw Cargo Railway Deluxe można również połączyć z innymi posiadanymi zestawami torów drewnianych, co jeszcze bardziej rozszerza możliwości zabawy.

Plusy
 • Posiada dodatkowe elementy, takie jak rampy, dźwigi i ładowarki
 • Zachęca do zabawy z otwartymi konstrukcjami
 • Rozwija wyobraźnię podczas zabawy
 • Pozwala ćwiczyć drobne umiejętności motoryczne: łączenie torów i skręcanie dźwigami
 • Pasuje do innych zestawów drewnianych torów
Minusy
 • Nieco droższe niż tory innych marek

6. Rowerek dla dzieci Bikestar

Bikestar Premium Safety Sport Kids Bike
Dlaczego nam się podoba: Nauka jazdy na rowerze to prawdziwy kamień milowy. Rowerek łączy w sobie bezpieczeństwo z atrakcyjnym wyglądem, aby zachęcić dzieci do ćwiczeń.

Około 4 roku życia dziecko może być gotowe do nauki jazdy na rowerze dwukołowym; rowerek dziecięcy Bikestar Premium ma odpowiedni rozmiar dla 4-letniej dziewczynki i można go regulować, aby uzyskać bardziej indywidualne dopasowanie. Bezpieczne, przyjazne dla dziecka hamulce są łatwe w obsłudze dla małych rączek, więc dziecko łatwo może nauczyć się zatrzymywać rower w trakcie nauki jazdy.

Wierzcie lub nie, ale jazda na rowerze jest świetnym wstępem do nauki pisania ręcznego! W miarę jak dzieci rozwijają siłę fizyczną w rdzeniu, ramionach i nadgarstkach oraz zwiększają swoją równowagę, koordynację i szczególną świadomość, wszystkie te rzeczy łączą się, aby następnie przydać się w manipulowaniu ołówkiem i kontrolowaniu go podczas pisania. Jazda na rowerze jest również świetnym sposobem na utrzymanie aktywności dzieci i poprawę ich zdrowia sercowo-naczyniowego.

Plusy
 • Ergonomiczne siodełko z regulowaną wysokością
 • Bezpieczne, przyjazne dla dzieci hamulce
 • Wspiera rozwój fizyczny
 • Zachęca dzieci do aktywności fizycznej co przekłada się na poprawę zdrowia
Minusy
 • Wymaga dużego nadzoru osoby dorosłej
 • Wymagany dodatkowy sprzęt zabezpieczający

7. Flybar – Piankowy Drążek do Skakania dla Dzieci

Flybar My First Foam Pogo Jumper for Kids
Dlaczego nam się podoba: Drążek do skakania bez ryzyka! Może być używany w pomieszczeniach lub na zewnątrz, zachęca dzieci do aktywności fizycznej, co wpływa korzystnie na zdrowie najmłodszych.

Drążek do skakania Flybar jest idealnym prezentem, ponieważ jest to coś nowego, czego dzieci prawdopodobnie nie mają lub jeszcze nie używały. Drążek zapewnia wysoki poziom ekscytacji, a pianka, którą jest pokryty eliminuje wiele zagrożeń związanych z używaniem tradycyjnego drążka. Obciążenie jest odpowiednio rozłożone i ułatwia skakanie młodszym dzieciom. Oznacza to również, że skoczka można używać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, ponieważ nie uszkodzi on domowych podłóg. Drążek nadal stanowi jednak duże wyzwanie dla czterolatków, które uczą się równowagi, zwiększają swoją siłę i umiejętności motoryczne oraz pozostają aktywne.

Plusy
 • Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego, siłę rdzenia i ogólne umiejętności motoryczne
 • Aktywuje układ przedsionkowy
 • Kompaktowa konstrukcja – nie wymaga dużej ilości miejsca
 • Może być używany w pomieszczeniach i na zewnątrz
Minusy
 • Odgłos skakania może być głośny

8. Barbie – Camper 3w1, Zestaw z Akcesoriamii

Barbie Camper
Dlaczego nam się podoba: Zabawa lalkami i figurkami sprzyja zabawom towarzyskim i rozwija wyobraźnię, a prezentowany zestaw Barbie zawiera wiele elementów, które wspierają tę zabawę.

Barbie to kolejna zabawka, która wydaje się trwać przez pokolenia. Wiele 4-letnich dziewczynek będzie spędzać godziny zmieniając lalkom stroje, szczotkując włosy i odgrywając różne scenariusze z nimi. Barbie Camper wyposażony jest w wiele różnych akcesoriów, które pomagają rozwijać wyobraźnię u dziecka i może być używany na wiele sposobów.

Zestaw Camper 3w1 można także łączyć z innymi zestawami Barbie, które mała dziewczynka posiada w swej kolekcji.
Odgrywanie scenariuszy z lalkami, postaciami i pojazdami, lub „zabawa w mały świat”, jak mówią specjaliści, jest dla dzieci bezpiecznym sposobem na eksperymentowanie z różnymi sytuacjami społecznymi i rozwijanie swoich umiejętności społecznych. Zabawa z innymi dziećmi rozwija także umiejętności społeczne dzieci, ponieważ uczą się one negocjować, współpracować i dyskutować o pomysłach.

Plusy
 • Rozwija wyobraźnię
 •  Zawiera 50 uniwersalnych elementów do zabawy – mogą być one używane na wiele sposobów
 • Zachęca do zabawy w kilka osób
 • Może być używany w połączeniu z innymi zestawami Barbie
Minusy
 • Wykonane z plastiku

9. Fisher-Price – Tablet DoodlePro

Fisher-Price DoodlePro
Dlaczego nam się podoba: Dzieci uwielbiają bazgrać, co poprawia ich umiejętności motoryczne, rozwija wyobraźnię i wspomaga kształtowanie liter. Prezentowany tablet to nie pozostawiająca bałaganu tablica, która może być również zabrana w podróż.

4-latki często są w trakcie nauki pisania pierwszych literek, co może powodować duże ilości odpadów papierowych! Fisher-Price DoodlePro jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Tablet od Fisher-Price to plastikowa tablica i pióro, które wykorzystuje magnes do robienia znaków, które można zetrzeć, gdy dziecko skończy zabawę. To nie tylko oszczędność papieru, ale także brak bałaganu i idealny gadżet do zabrania w podróż.

Ćwiczenie rysowania, bazgrania i tworzenia literek poprawia siłę oraz elastyczność dłoni, nadgarstków i palców oraz usprawnia u dzieci umiejętność pisania.

Plusy
 • Nie powoduje bałaganu
 • Przenośny, może być zabrany w podróż
 • Poprawia zdolności motoryczne
 • Rozwija wyobraźnię
 • Umożliwia niekończące się ćwiczenie nauki pisania literek
Minusy
 • Wykonane z tworzywa sztucznego – może się połamać

10. Klocki Lego Classic

Lego Classic Medium Creative Brick Box
Dlaczego nam się podoba: Lego to klasyczna zabawka dla dzieci, która będzie służyć przez kolejne pokolenia. Lego zachęcają do budowania, rozwijają umiejętności motoryczne i wyobraźnię.

Dzieci kochają Lego, a trwały i niezniszczalny charakter klocków oznacza, że posłużą przez długie lata, przez cały czas zatrzymując swój urok. Klocki LEGO Classic znajdują się w pudełku do przechowywania, aby zapobiec ewentualnemu pogubieniu się małych elementów. Klocki, mimo, że posiadają instrukcję składania, mogą być układane w dowolny, wybrany przez dziecko sposób.

W wieku 4 lat większość dzieci będzie już posiadała drobne umiejętności motoryczne wymagane do konstruowania z tradycyjnych klocków Lego, a robienie tego jeszcze bardziej poprawi te drobne umiejętności motoryczne, budując siłę w palcach i dłoniach, co przełoży się na kształtowanie liter i pisanie.

Plusy
 • Trwałe, skonstruowane tak, by służyć długo
 • Umożliwiają zabawę otwartą, mogą być składane na różne sposoby
 • Poprawiają drobne umiejętności motoryczne
 • Zachęcają do używania wyobraźni i pomysłowej zabawy
 • W zestawie pudełko do przechowywania; może być używane z innymi zestawami
Minusy
 • Małe kawałki stwarzają zagrożenie zadławienia dla młodszego rodzeństwa

11. Melissa & Doug – Drewniany Domek dla Lalek

Melissa & Doug Hi-Rise Wooden Dollhouse
Dlaczego nam się podoba: Domek dla lalek to prezent, który będzie służył przez lata i zachęci do pomysłowej, towarzyskiej zabawy.

Domek dla lalek to klasyczna zabawka z dzieciństwa, która przetrwa lata, gdy dziecięca wyobraźnia będzie coraz bardziej wyrafinowana. Bawiąc się małymi postaciami, dzieci odgrywają scenki społeczne, testując swoją wiedzę i pojmowanie świata. Ten drewniany domek dla lalek firmy Melissa & Doug Hi-Rise jest wysoki, o otwartej konstrukcji, z 6 pokojami i wyposażony został w meble oraz lalki. Oznacza to, że zestaw jest gotowy od razu do zabawy!

Drewniany domek dla lalek Melissa & Doug Hi-Rise jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i utrzymany w świeżych kolorach z dużą ilością naturalnego drewna. Dzięki temu nadaje się zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Domek powinien także służyć dziecku przez lata.

Plusy
 • Otwarta zabawa
 • Zachęca do odgrywania wymyślonych ról
 • Zachęca do nauki i rozwijania umiejętności społecznych
 • Drewniana zabawka; bardziej przyjazna dla środowiska niż plastikowa
Minusy
 • Zabawka jest dość duża – wymaga miejsca do rozłożenia i zabawy

12. KidKraft – Różowa Kuchnia Retro Vintage

Kidkraft Vintage Kitchen Pink
Dlaczego nam się podoba: Kuchnia sprawi, że 4-letnia dziewczynka spędzi wiele godzin na zabawie przy gotowaniu. Zachęca do odgrywania ról.

Większość dzieci uwielbia kuchnie do zabawy i możliwość odgrywania scenek z rodzinnego życia. Ponieważ dzieci uczą się poprzez naśladowanie, kuchnie do zabawy są dla nich świetnym sposobem na eksperymentowanie z umiejętnościami, które widzieli u swoich rodziców w prawdziwej kuchni. Kuchnia firmy Kidkraft jest w kolorze różowym, który może pasować do wystroju sypialni lub pokoju zabaw 4-letniej dziewczynki. Została zrobiona z drewna, co czyni ją solidnym elementem wyposażenia, który przetrwa długie lata.

Podczas odgrywania ról w kuchni dzieci przetwarzają i nadają sens własnym doświadczeniom życiowym, a jeśli bawią się razem z innymi, rozwijają swoje umiejętności społeczne i poznawcze. 4-latki z przyjemnością będą naśladować mieszanie, ubijanie, smażenie czy pieczenie, a używanie nadgarstków w ten sposób pomaga również rozwijać siłę i kontrolę potrzebne do nauki pisania!

Plusy
 • Zachęca do pomysłowego odgrywania ról
 • Sprawia, że dziecko poznaje zasady przygotowywania posiłków
 • Produkt drewniany, bardziej przyjazny dla środowiska niż zabawki plastikowe
 • Solidna konstrukcja, która pozwoli zabawce przetrwać długie lata
Minusy
 • Duży przedmiot; wymaga miejsca do przechowywania i zabawy

13. Fatmoose Playground

Fatmoose Playground
Dlaczego nam się podoba: Niesamowity dodatek do przestrzeni na zewnątrz domu, który przetrwa długie lata i etapy dorastania wielu dzieci, zachęcając je do aktywności fizycznej (co korzystnie wpływa na zdrowie).

Każdy 4-latek pokocha możliwość posiadania placu zabaw w swoim ogrodzie lub na podwórku. Mimo, że jest to z pewnością inwestycja, plac zabaw jest tak zbudowany, aby przetrwać. Produkt wykonany został z wysokiej jakości drewna impregnowanego ciśnieniowo i objęty jest 10-letnią gwarancją. Ponadto jest również wystarczająco różnorodny, aby dzieci mogły bawić się na nim w różnym wieku i na różnych etapach dorastania.

Zabawa na świeżym powietrzu jest niezwykle ważna dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci, a taki sprzęt jak ten zachęci je do wyjścia na zewnątrz i pozostania aktywnymi. Dzięki elementom takim jak np. zjeżdżalnia, zakres umiejętności fizycznych, które można rozwijać jest absolutnie ogromny! Ten plac zabaw z pewnością dostarczy najmłodszym wielu godzin świetnej zabawy i aktywności fizycznej.

Plusy
 • Wykonane z impregnowanego ciśnieniowo litego drewna
 • Trwała konstrukcja sprawia, że produkt przetrwa lata
 • Zabawka, która „dorasta” razem z dziećmi
 • Odpowiedni dla dziewcząt, jak i chłopców – w różnym wieku
 • Sprawia, że dzieci są aktywne i poprawia zdrowie
Minusy
 • Wysoka cena
 • Wymaga przestrzeni do rozstawienia

14. Aquabeads – Zestaw Koralików dla Początkujących

Aquabeads Beginners Studio
Dlaczego nam się podoba: Nawlekanie koralików to kreatywne zajęcie, które rozwija drobne umiejętności motoryczne oraz siłę i elastyczność dłoni oraz palców gotowych do pisania.

Aquabeads to maleńkie koraliki, które można układać w różne piękne wzory. Dzieci mogą zaprojektować własne ozdoby i kształty lub skorzystać z szablonów dołączonych do zestawu, aby zaprojektować zwierzęta, pojazdy i wiele innych. Szablony można również pobrać, co daje szeroki wachlarz możliwości zabawy. W przeciwieństwie do podobnych zabawek, do łączenia koralików nie jest potrzebna wysoka temperatura. Zamiast tego wystarczy spryskać je wodą i pozostawić do wyschnięcia. Koralki sklejają się dzięki temu ze sobą i można je podnieść z tacki bez ryzyka rozerwania. Zestaw Aquabeads to koralki idealne dla początkujących, ponieważ posiadają zarówno tacę do przechowywania, jak i powierzchnię roboczą.

Dzieci, używając palców lub małych narzędzi do ułożenia koralików, rozwijają zdolności motoryczne, siłę oraz elastyczność rąk, które są gotowe do pisania. Uczą się również cierpliwości i wytrwałości, a także nabywają ważne umiejętności społeczne na resztę życia. Ponadto ich ciężka praca jest nagradzana poczuciem dumy z kształtu i wzoru, który stworzyły. Jest to idealny prezent, aby zająć dzieci na długie godziny!

Plusy
 • Zachęca do kreatywności
 • Rozwija drobne umiejętności motoryczne
 • Zwiększa siłę w dłoniach i palcach
 • Wykorzystuje wodę do klejenia koralików zamiast ciepła (bardziej bezpieczne)
 • Możliwość pobrania szablonów
Minusy
 • Wiele małych części

15. Lalka Baby Born

Baby Born Soft Touch Boy
Dlaczego nam się podoba: Męska wersja klasycznej lalki Baby Born, idealna do urozmaicenia pomysłowych zabaw w odgrywanie ról.

Z jakiegoś powodu większość lalek to dziewczynki. Baby Born oferuje lalkę-chłopca jako sposób na urozmaicenie wymyślonych gier fabularnych. Jeśli 4-letnia dziewczynka, dla której kupujesz lalkę ma lub wkrótce będzie miała braciszka lub męskiego kuzyna to ta lalka może być jeszcze bardziej idealna.

Podobnie jak lalka-dziewczynka, chłopiec ma miękkie ciało i elastyczne kończyny, które sprawiają, że jest bardziej realistyczny. Ma również wszystkie te same funkcje: może jeść, płacze, siada na nocnik i może być kąpany. Wyobraźnia w odgrywaniu ról wspiera rozwój umiejętności społecznych, zachęcając do miłego i opiekuńczego zachowania. Lalka jest doskonała dla większości 4-letnich dziewczynek, a szczególnie wyjątkowo sprawdzi się, jeśli w drodze jest nowe rodzeństwo.

Plusy
 • Miękkie ciało lalki sprawia wrażenie bardziej realistycznego
 • Lalka zachęca do odgrywania ról w wyobraźni
 • Wspomaga rozwój umiejętności społecznych
 • Posiada funkcje przypominające życie – je, pije, płacze, siada na nocnik, można ją kąpać
 • Dziecko płci męskiej urozmaica zabawę w odgrywanie ról
Minusy
 • Nie wydaje dźwięków

16. Retevis – Walkie Talkie dla Dzieci, z Lornetką

Retevis RT388 Walkie Talkie
Dlaczego nam się podoba:Te Walkie-Talkie zaprojektowane dla dzieci to nowatorski sposób na wspieranie rozwoju umiejętności komunikacyjnych i korzystania z technologii.

Zestaw do zabawy, który rozwija zdolności komunikacyjne, umiejętności społeczne i pojmowanie technologii u 4-latków. Walkie Talkie Retevis są wytrzymałe i przeznaczone do użytku przez dzieci, co oznacza, że nie trzeba być wobec zabawki wyjątkowo delikatnym i można po prostu oddać się zabawie!

Retevis RT388 Walkie Talkie są legalne i bezpieczne w użyciu bez licencji oraz posiadają dodatkowe ustawienia prywatności, więc nie musisz martwić się, że obce osoby będą miały dostęp do urządzenia. Baterie można ładować, co oznacza, że nie będziesz musiał płacić za ich wymianę. Gdy dzieci nauczą się obsługiwać krótkofalówki, nauczą się mówić wyraźnie i powoli oraz przyswajać zwrot w rozmowie, co jest ważną umiejętnością społeczną. Ponadto zabawka pobudza wyobraźnię i sprawia wiele radości.

Plusy
 • Legalne i bezpieczne w użyciu
 • W zestawie z bateriami do wielokrotnego ładowania
 • Wytrzymałe; zaprojektowane dla dzieci
 • Ustawienia prywatności dla dodatkowego bezpieczeństwa
 • Zachęcają do rozwijania umiejętności komunikacyjnych
Minusy
 • Wymagane jest, aby osoba dorosła nauczyła dziecko obsługi krótkofalówek

17. Psi Patrol: Baza Główna Psiego Patrolu

Paw Patrol Main Quartier
Dlaczego nam się podoba: Zestaw do zabawy opierający się na serialu z TV zachęca dzieci do wykorzystania swojej wyobraźni do odgrywania różnych scenariuszy.

Psi Patrol to bajka, która jest wielkim hitem wśród 4-latków. Zestaw oparty na serialu zachwyci każde dziecko! Możliwość zabawy czymś znanym daje najmłodszym „bazę”, z której mogą tworzyć scenariusze, a odgrywając różne misje Psiego Patrolu będą mogli odkrywać różne scenariusze społeczne i rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów.

Główna baza Psiego Patrolu pasuje do podstawowych pojazdów z serii, które są sprzedawane oddzielnie, więc może to być dobry wspólny prezent dla 4-letniej dziewczynki. Baza posiada również światła i wydaje dźwięki, aby dodać do zabawy więcej atrakcji.

Plusy
 • Zabawka oparta na popularnym programie telewizyjnym; będzie odwoływać się do zainteresowań dzieci
 • Zachęca do pomysłowej zabawy w towarzystwie innych dzieci
 • Pasuje do zabawek-pojazdów, które są sprzedawane oddzielnie
 • Wyposażona w światła, wydaje dźwięki
Minusy
 • Wymaga użycia baterii
 • Zabawka jest dość wysoka i wymaga przestrzeni do zabawy

18. VTech Kidizoom Smartwatch, Inteligentny Zegarek dla Dzieci

VTech Kidizoom Smartwatch DX2
Dlaczego nam się podoba: Jest to pierwszy smartwatch zaprojektowany specjalnie dla dzieci i posiada wiele funkcji edukacyjnych.

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, a 4-latki mogą już podpatrywać, jak znani im dorośli noszą i używają smartwatchy. Dzieci interesują się wtedy takimi funkcjami, jak krokomierz czy gry! Smartwatch Kidizoom firmy VTech został stworzony specjalnie dla dzieci, jest więc wytrzymały i odporny na zachlapania, a jednocześnie oferuje szereg funkcji, które będą wspierać różne poziomy rozwoju.

Kidizoom Smartwatch posiada krokomierz, pozwalający mierzyć kroki, tak jak wiele inteligentnych zegarków dla dorosłych. Zegarek posiada również gry, które obejmują bieganie i skakanie w celu pokonania postaci na ekranie. Jest to świetny sposób na uniknięcie siedzącego trybu życia i pokus technologicznych! Smartwatch uczy również dzieci odmierzania czasu poprzez interaktywną, edukacyjną grę oraz przez ich ogólne zainteresowanie nowym zegarkiem!

Plusy
 • Zachęca do korzystania z technologii i jej rozumienia
 • Zawiera gry edukacyjne
 • Wspiera aktywność fizyczną poprzez krokomierz i gry
 • Pomaga w odmierzaniu czasu
 • Trwała i odporna na zachlapanie konstrukcja
Minusy
 • Wymaga cyklicznego ładowania

19. Playmobil: Duży Domek dla Lalek

Playmobile Large Dollhouse
Dlaczego nam się podoba: Zaprojektowany tak, aby można go było łączyć z innymi zestawami Playmobile. Rozwija wyobraźnię i umiejętności społeczne oraz zachęca do zabawy w otwarty świat.

Domki dla lalek są świetnym sposobem na zachęcanie do małych, pomysłowych zabaw, podczas których dzieci mogą używać figurek do odgrywania i naśladowania różnych scenariuszy, a przez to rozwijać swoje umiejętności społeczne. Ponieważ domek został wyprodukowany przez Playmobile, jego konstrukcja pozwala na łączenie go z innymi zestawami firmy, co rozszerza zakres scenek i scenariuszy, które dziecko może stworzyć.

Otwarta zabawa poprzez zabawki takie jak domki dla lalek jest o wiele lepsza dla rozwijania dziecięcej wyobraźni i kreatywności niż zabawki, które są zaprojektowane tylko do użycia w jeden sposób. Domek Playmobile jest również bardzo wytrzymały i zbudowany tak, aby przetrwać i utrzymać swój urok przez długie lata. Mimo, że zabawka jest nieco droższa od innych domków, na pewno jest to świetna inwestycja.

Plusy
 • Zaprojektowany do użytku z innymi zestawami Playmobile
 • Trwały i wytrzymały
 • Umożliwia zabawę otwartą
 • Zachęca do pomysłowego odgrywania ról
 • Wspiera naukę i umiejętności społeczne
Minusy
 • Z uwagi na duży rozmiar wymaga przestrzeni do zabawy
 • Wymaga złożenia

20. Fortepian dla Dzieci, z Mikrofonem

Piano Toy Keyboard for Kids
Dlaczego nam się podoba: Jest to wspaniały prezent dla miłośnika muzyki. Fortepian posiada szereg różnych dźwięków, które zachęcają do rozwijania muzycznych umiejętności i kreatywności.

Fortepian-keyboard jest idealny do rozszerzenia umiejętności muzycznych i nauki u każdego 4-latka. Wiele dzieci w tym wieku uwielbia muzykę, a ta zabawka pomoże rozszerzyć ich wiedzę na temat różnych dźwięków i uderzeń dzięki gamie wielu dostępnych dźwięków instrumentalnych.

Urządzenie można również podłączyć do kabla audio 3,5 mm w klawiaturze, aby dziecko mogło grać razem ze swoimi ulubionymi utworami. Keyboard wspiera również rozwój umiejętności słuchania i uwagi, gdy dziecko zaczyna zauważać różne cechy dźwięków instrumentalnych i nut i wybiera swoje ulubione.

Plusy
 • Zachęca do nauki i rozwoju umiejętności muzycznych
 • Rozwija umiejętności słuchania i uwagi
 • Pobudza kreatywność i wyobraźnię
 • Różne instrumenty i dźwięki dostępne na klawiaturze
 • Możliwość odtwarzania dźwięku z zewnętrznych źródeł
Minusy
 • Wymaga użycia baterii

21. Green Toys: Skakanka

Green Toys Jump Rope
Dlaczego nam się podoba: Skakanka jest przyjazna dla środowiska, jest nietoksyczna, rozwija umiejętności fizyczne i sprawność fizyczną oraz posiada możliwość regulacji rozmiaru.

Zabawa na świeżym powietrzu i nabywanie umiejętności fizycznych (oraz rozwijanie już istniejących) są naprawdę ważne dla czterolatków. To nie tylko część zdrowego stylu życia, poprawa siły, elastyczności i kondycji dzieci, ale także tworzenie podstawy wczesnych umiejętności pisania. Aby móc trzymać ołówek i manipulować nim wystarczająco dobrze, by pisać, dziecko musi mieć dobrą bazę umiejętności motorycznych, ruchów na dużą skalę i kontroli nad własnym ciałem. Skakanka firmy Green Toys to fantastyczny sposób na zachęcenie dzieci do zabawy na świeżym powietrzu i rozwijania różnego rodzaju umiejętności fizycznych.

Lina ma 2,1 metra długości i można ją dostosować do wielkości użytkownika, więc nawet dorośli mogą się nią bawić! Może być też używana przez kilkoro dzieci jako długa lina do skakania.

Plusy
 • Długa, regulowany rozmiar
 • Wykonana z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu
 • Nietoksyczna; wolna od BPA, bez PVC i powłok zewnętrznych
 • Zachęca do zabawy na świeżym powietrzu
 • Poprawia umiejętności fizyczne i kondycję
Minusy
 • Nieco droższa niż inne skakanki

22. Melissa & Doug: Kostium, Przebranie Strażaka

Melissa & Doug Fire Chief Role Play Costume Set
Dlaczego nam się podoba: Przebieranie się i odgrywanie ról to świetny sposób na rozwijanie wyobraźni i nauki umiejętności społecznych. Ponadto zestaw jest dostarczany z kostiumem i akcesoriami.

4-letnie dzieci uwielbiają odgrywać różne scenki z życia – zarówno te, z którymi mają do czynienia na co dzień, jak i te, które widzą np. w telewizji. Podczas gdy mogą cieszyć się naśladowaniem swoich rodziców poprzez zabawę w mamę i tatę lub gotowanie w zabawkowej kuchni, lubią również eksperymentować z różnymi rodzajami scenariuszy i różnymi zawodami.

Strażak to popularny wybór, a zestaw kostiumu do zabawy w strażaka firmy Melissa & Doug pozwoli dziecku zarówno przebrać się za strażaka, jak i wykorzystać akcesoria do zabawy z użyciem wyobraźni. Przebranie można prać i wycierać, więc jest łatwy do utrzymania w czystości, a ćwiczenia w zakładaniu i zdejmowaniu kostiumów to także świetny sposób na promowanie samodzielności i umiejętności dbania o siebie.

Plusy
 • Zachęca do zabawy w pomysłowe odgrywanie ról
 • Zachęca do samodzielności w dbaniu o siebie
 • Można go prać i wycierać
 • W zestawie z akcesoriami
Minusy
 • Niektóre akcesoria wymagają baterii

23. Klocki Lego, Food Truck z Sokami

Lego Friends Juice Truck
Dlaczego nam się podoba: Lego to klasyczna zabawka konstrukcyjna, a ten zestaw jest idealny dla początkujących. Posiada klocki „startowe”, które ułatwiają podążanie za instrukcjami.

Klocki Lego pomagają rozwijać wyobraźnię, zachęcają do pomysłowych zabaw i mogą służyć do zabawy bardzo otwartej. Zestaw Foodtruck z sokami pozwala dziecku zbudować foodtruck, którym można się bawić, ale pasuje on również do innych klocków Lego. Może być więc może używany we współpracy z innymi zestawami, które dziecko może już posiadać, lub które otrzyma w przyszłości.

Asortyment Lego to fantastyczny sposób na wprowadzenie 4-letnich dziewczynek do świata klocków Lego, ponieważ zawiera on atrakcyjne wzory i „startowe” klocki, które są większe i mają połączone elementy, aby instrukcje były krótsze i łatwiejsze do wykonania.

Plusy
 • W zestawie znajdują się startowe klocki, które pomogą w budowie
 • Pasują do innych zestawów Lego
 • Zachęcają do pomysłowej zabawy w towarzystwie innych
 • Rozwijają drobne umiejętności motoryczne
Minusy
 • Małe elementy i brak pudełka do przechowywania

24. Sgile: Duża Tablica Magnetyczna do Rysowania

Sgile Magnetic Drawing Board
Dlaczego nam się podoba: Używanie tablicy wpływa na poprawę kontroli ołówka w dłoni. Wywołuje większe zainteresowanie rysowaniem w ogóle.

W wieku 4 lat dzieci zaczynają opanowywać chwyt i kontrolę nad ołówkiem gotowym do pisania, a niektóre z nich mogą nawet wyrażać zainteresowanie pisaniem liter lub zapisaniem swojego imienia. Praktyka naprawdę czyni mistrza, a znalezienie nowych i ekscytujących sposobów na ćwiczenie umiejętności potrzebnych dzieciom do tworzenia liter jest kluczem do utrzymania ich zainteresowania.

Magnetyczna tablica do rysowania Sgile to duża tablica, zapewniająca wiele miejsca do rysowania na dużą skalę. W odróżnieniu od tradycyjnych magnetycznych tablic do, wykorzystuje ona również różne kolory na wyświetlaczu, co zwiększa zainteresowanie dziecka zabawką.

Plusy
 • Duża tablica
 • Kolorowy wyświetlacz
 • Nietoksyczny plastik
 • Zawiera stemple w różnych kształtach
 • Poprawia i rozwija kontrolę nad ołówkiem
Minusy
 • Wymaga miejsca do przechowywania

25. CityComfort: Koc w Jednorożce, Swiecący w Ciemności

Bedsure Unicorn Flannel Fleece Blanket
Dlaczego nam się podoba: Jest to mięciutki kocyk, idealny do przytulania, pokryty wzorem w jednorożce. Ponadto kocyk świeci w nocy.

Miękkie kocyki są świetne dla dzieci – idealnie nadają się przytulania podczas oglądania telewizji czy w trakcie jazdy samochodem. Kocyk można zabrać ze sobą na plażę lub do parku. Koc CityComfort posiada uroczy wzór jednorożca, który świeci w ciemności – na pewno pokochają go wszystkie 4-letnie dziewczynki! Kocyk może wzbogacić wystrój ich sypialni i choć nie jest wystarczająco gruby, aby używać go samodzielnie, stanowi świetny dodatkowy poziom dla pościeli.

Plusy
 • Śliczny, świecący w ciemności wzór z motywem jednorożca
 • Miły w dotyku materiał
 • Dobrze się składa
 • Szybkoschnący i odporny na zagniecenia
Minusy
 • Możliwe są lekkie przebarwienia

26. Barbie – Karetka, Ambulans, Mobilna Klinika

Barbie Careers Care Clinic Ambulance
Dlaczego nam się podoba: Zabawka zachęca do pomysłowej zabawy z innymi dziećmi oraz daje najmłodszym możliwość poznania różnych zawodów.

Ambulans Barbie to pojazd pogotowia ratunkowego, który rozkłada się na 3 sale szpitalne z detalami takimi jak aparat rentgenowski. Dzięki temu dzieci mogą odkrywać różne role w zawodzie lekarza i odgrywać je w wyobraźni, tworząc różne scenariusze.

Zestaw jest kompatybilny z innymi zestawami Barbie, więc może być używany wraz z nimi. Karetka zachęca do zabawy z innymi dziećmi oraz do rozwoju mowy i języka, gdy dzieci komunikują się ze sobą, by zdecydować, co stanie się dalej. Maluchy używają opowiadania i narracji oraz wcielają się w różne postacie i odgrywają role. Jeśli 4-letnia dziewczynka, dla której kupujesz prezent, lubi produkty Barbie, to jest to świetny zestaw, który urozmaici jej zabawę.

Plusy
 • Rozwija wyobraźnię i zachęca do zabawy z innymi
 • Umożliwia dzieciom odkrywanie różnych zawodów i sposobów na życie
 • Zestaw kompatybilny z innymi produktami Barbie
 • W zestawie z mnóstwem akcesoriów
Minusy
 • Wymaga użycia baterii
 • Posiada małe części

27. Melissa & Doug – Pieczątki z Serii Stamp-a-Scene

Melissa & Doug Stamp-a-Scene Stamp Set
Dlaczego nam się podoba: Zestaw zawiera drewniane stemple i tusz, które można kreatywnie wykorzystać do różnych projektów artystycznych.

Większość 4-latków uwielbia kreatywne projekty artystyczne, a zestaw pieczątek firmy Melissa & Doug dostarcza najmłodszym nowego wymiaru zabawy, który można włączyć do kolekcji sztuki maluchów. Dostępny w kilku różnych „tematach” zestaw zachęca do bycia kreatywnym i do otwartej zabawy, gdyż może być używany do wielu różnych projektów. Dzięki 20 pieczątkom do wyboru, używanie pieczątki i tuszu do starannego tworzenia wzorów zwiększy u czterolatka koordynację ręka-oko i kontrolę, które są ważnymi umiejętnościami przy pisaniu, a jednocześnie zapewni rozrywkę i możliwość kreatywnego spędzenia czasu!

Plusy
 • Pobudza kreatywność
 • Wykonany z drewna; bardziej przyjazny dla środowiska i trwalszy
 • Umożliwia otwartą zabawę; może być używany do różnych projektów
 • Zwiększa koordynację ręka-oko i kontrolę
Minusy
 • Tusz jest zmywalny, ale może brudzić

28. Insect Lore: Zestaw Deluxe do Hodowli Motyli

Insect Lore Deluxe Butterfly Garden Gift
Dlaczego nam się podoba: Dzieci mogą wyhodować własne motyle i poszerzyć swoją wiedzę naukową na temat życiowych cyków owadów.

Prezent Insect Lore to z pewnością coś, co będzie się wyróżniać spośród innych prezentów, jakie otrzymuje 4-letnie dziecko. Ten zestaw to okazja do prawdziwej naukowej zabawy! Dzieci mogą wykorzystać voucher dołączony do zestawu, aby wysłać i otrzymać pocztą 3-5 młodych gąsienic. Po otrzymaniu gąsienic dzieci mogą nabyć umiejętności obserwacyjne, patrząc jak gąsienice rosną i zmieniają się w ciągu kilku dni.

W końcu gąsienice przeobrażą się w poczwarki, a następnie wyłonią się jako motyle. Motyle mogą być następnie trzymane w pojemniku z siatką przez kilka dni, zanim zostaną wypuszczone na wolność. Dzieci mogą dowiedzieć się o cyklu życiowym motyla w trakcie tego 3-5 tygodniowego procesu.

Plusy
 • Praktyczna nauka
 • Poszerza wiedzę o cyklach życiowych
 • Buduje szacunek dla przyrody
 • Pojemnik siatkowy jest wielokrotnego użytku
Minusy
 • Produkt jest „sezonowy” – gąsienice dostępne są tylko od marca do września

29. Unicorn Charm Jewellery

Unicorn Charm Jewellery
Dlaczego nam się podoba: Jest to zestaw, który pozwala dzieciom tworzyć własną biżuterię. Dzieci podążając za instrukcjami lub wykazując się wyobraźnią doskonalą jednocześnie swoje umiejętności motoryczne.

Nawlekanie jest fantastyczną umiejętnością, do której warto zachęcać, a ten zestaw właśnie to robi. Dzieci są w stanie stworzyć ponad 10 elementów biżuterii, podążając za wzorami zawartymi w instrukcji lub wykorzystując własną wyobraźnię. Koraliki i tzw, charmsy nawleka się na elastyczny sznurek, dzięki czemu dzieci mogą doskonalić swoje ważne umiejętności motoryczne podczas projektowania!

4-latki są bardzo zmotywowane efektem końcowym powstałej biżuterii, dlatego warto poświęcić czas na koncentrację i wytrwałość, aby stworzyć biżuterię, którą z przyjemnością będą przechowywać, wykorzystywać do przebierania się i dawać w prezencie przyjaciołom i rodzinie.

Plusy
 • Zestaw pozwala stworzyć więcej niż 10 sztuk biżuterii
 • Nawlekanie zwiększa umiejętności motoryczne
 • Załączone są instrukcje „krok po kroku”
 • Zabawka poprawia koncentrację i buduje wytrwałość
Minusy
 • Małe elementy wymagają starannego przechowywania

30. My Fairy Garden, Zestaw do Zabawy dla Dzieci

My Fairy Garden
Dlaczego nam się podoba: Stwarza świetną okazję do zasadzenia nasion i stworzenia żywego „ogrodu wróżek”, który pobudza wyobraźnię i kreatywność.

My Fairy Garden to piękny prezent dla 4-letniej dziewczynki. Zestaw zawiera szereg miniaturowych budynków i elementów, które można wykorzystać do stworzenia pięknego ogrodu, w którym zamieszkają wróżki. W zestawie znajduje się również paczka nasion trawy, którą należy zasadzić, a następnie pielęgnować. Dzieci mogą obserwować, jak trawa zaczyna rosnąć, a ogród wróżek ożywa!

Zestaw zachęca do zabawy z wykorzystaniem wyobraźni w małym świecie i rozwija kreatywność. Dołączony został również 12-stronicowy przewodnik z zadaniami, który pomoże dzieciom zrozumieć, co muszą zrobić, aby zadbać o swój bajkowy ogród, co z kolei rozwinie naukowe pojmowanie tego, czego rośliny potrzebują do wzrostu i przetrwania. Zestaw daje również dostęp do gier online, łamigłówek i ćwiczeń.

Plusy
 • Zachęca do pomysłowej zabawy w małym świecie
 • Zawiera 12-stronicowy przewodnik z zadaniami
 • Rozwija pojmowanie cyklu życia i wzrostu roślin
 • Pobudza kreatywność
 • W komplecie: gry, łamigłówki i zadania online
Minusy
 • Zestaw zawiera małe części przez co zalecany jest nadzór osoby dorosłej

Słowa końcowe

Czteroletnie dziewczynki są na wspaniałym etapie rozwoju, w którym starają się być coraz bardziej niezależne i chcą poznawać szeroki wachlarz zabawek, zajęć rękodzielniczych i gier. Są również pełne prawdziwego zapału do życia, co oznacza, że często mają dużo dość szerokich zainteresowań. W pewnym sensie ułatwia to zakup prezentu dla czterolatek, choć cały proces może stać się przytłaczający przy tak szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku!

Prezentowana lista 30 pomysłów obejmuje szereg wysokiej jakości produktów dostępnych na prezent dla 4-letnich dziewczynek. Mamy więc nadzieję, że lista pomoże Ci w wyborze odpowiedniego prezentu dla 4-letniej dziewczynki, dla której kupujesz upominek!

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Krystyna Sopel
O Krystyna Sopel
Cześć, jestem Krystyna i absolutnie uwielbiam dawać ludziom prezenty. Bez względu na to, czy są to urodziny, święta, czy po prostu specjalna okazja, nie ma nic lepszego niż zobaczyć uśmiech na czyjejś twarzy, kiedy otrzymuje niesamowity prezent. Jeśli szukasz wyjątkowego podarunku, który naprawdę pokaże, jak bardzo Ci na kimś zależy, to koniecznie sprawdź moje poradniki prezentowe.